ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΜΣ «ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ» ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Προκήρυξη και Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων υποψηφίων για το ΠΜΣ «Ορθόδοξη Θεολογία» του Τμήματος Θεολογίας για το ακαδημαϊκό έτος  2024-2025

Το Τμήμα Θεολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει εισαγωγικές εξετάσεις στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ορθόδοξης Θεολογίας» με τέσσερεις Ειδικεύσεις: 1. «Βιβλικών Σπουδών», 2. «Πατερικών και Ιστορικών Σπουδών - Χριστιανικής Αρχαιολογίας», 3. «Συστηματικής Θεολογίας» και 4. «Θρησκευτική Εκπαίδευση και Αγωγή».

Το ΠΜΣ «Ορθόδοξης Θεολογίας» δέχεται σαράντα οκτώ (48) φοιτητές ανά ακαδημαϊκό έτος, δηλαδή δώδεκα (12) μεταπτυχιακούς φοιτητές ανά ειδίκευση.

Η τροποποίηση του κανονισμού του ΠΜΣ «Ορθόδοξης Θεολογίας» έχει εγκριθεί από τη Σύγκλητο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και αναμένεται η δημοσίευση του σχετικού ΦΕΚ.

Στο ΠΜΣ «Ορθόδοξης Θεολογίας» γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του Α΄ κύκλου σπουδών ΑΕΙ της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής αναγνωρισμένων από τον ΔΟΑΤΑΠ, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.  Το «ΠΜΣ Ορθόδοξης Θεολογίας» δεν προβλέπει δίδακτρα

ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

Η επιλογή των φοιτητών γίνεται σύμφωνα με το νόμο 4957/2022 και τις προβλέψεις του παρόντος Κανονισμού Μεταπτυχιακών Σπουδών.